Esenlik

Esenlik Türkçenin en güzel sözcüklerinden biridir. Kaldı ki güzel olmayan Türkçe sözcük mü var? Anlamlarından bağımsız, Türkçe sözcüklerin tümü güzel ve alımlıdır. Söyleyene de işitene de sıcak, sevimli ve gülümsetici gelen Türkçe sözcüklerimiz duygu evrenimizin enginliğini yansıtır.

Esenlik sözü ilk başta esmek eylemini çağrıştırıyor. Kavurucu sıcakların egemen olduğu yaz günlerinde serinletici, ılık bir yelin esişini duyumsatır esenlik…

Ancak bu sözcüğün esmek eylemiyle gerçekte bir ilgisi yoktur.

Devamını Oku..

Atatürk'ün Yaşamı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN KURUCUSU VE İLK CUMHURBAŞKANI ATATÜRK

Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selânik'te Kocakasım Mahallesi, Islâhhâne Caddesi'ndeki üç katlı pembe evde doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım'dır. Baba tarafından dedesi Hafız Ahmet Efendi XIV-XV. yüzyıllarda Konya ve Aydın'dan Makedonya'ya yerleştirilmiş Kocacık Yörüklerindendir. Annesi Zübeyde Hanım ise  Selânik yakınlarındaki Langaza kasabasına yerleşmiş eski bir Türk ailesinin kızıdır. Milis subaylığı, evkaf katipliği ve kereste ticareti yapan Ali Rıza Efendi, 1871 yılında Zübeyde Hanım'la evlendi. Atatürk'ün beş kardeşinden dördü küçük yaşlarda öldü, sadece Makbule (Atadan) 1956 yılına değin yaşadı.

 

Devamı için...

Devamını Oku..

Whatsapp İletişim Hattı

05307629268

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.